Badminton klub Sertini Doboj će promovisati zdravlje i badminton kao olimpijski sport u kategorijama za mališane, takmičarskim kategorijama, veteranima kao i invalidnim osobama koje mogu da se aktivno bave ovim sportom.

U blagodati badmintona naravno ne treba sumnjati. Badminton je vrsta kardio vježbanja. Sama kardio vježba je vrsta vježbe za jačanje srčanog mišića. Ako je srčani mišić jak, krvne žile mogu sve više i više krvi pumpati. Jake krvne žile mogu izlučiti više kisika u mišićne ćelije.

Ovaj efekt omogućava metabolizmu vašeg tijela da efikasnije održava tjelesnu kondiciju. Metabolizam koji dobro djeluje također pomaže svakoj ćeliji u tijelu da sagorijeva više masnoće tijekom vježbanja i tako dok se odmara. Zbog toga su odabrane najčešće kardio vježbe koje vam pomažu u gubitku kilograma, jer je ova aktivnost vrlo učinkovita u sagorijevanju masti.

Badminton je navodno u stanju sagorjeti više kalorija od trčanja, ronjenja i igranja fudbala – do 450 kalorija na sat. Zanimljivo je da se blagodati ove kondicije mogu osjetiti i kod starijih osoba. Izvještaj Britanske fondacije za srce, pedesetogodišnjak težak 70 kilograma može sagorjeti 350 kalorija za samo jedan sat igranja badmintona.

Badminton je vjerovatno jedna vrsta vježbanja u mozgu. Količina protoka krvi će se brzo povećavati iz srca u mozak dok se aktivno krećete. Može povećati funkciju nerva i povećati moždanu masu.

Studija pokazuje da se sposobnost rasuđivanja drastično povećava kod ljudi koji rade kardio vježbe u prosjeku 30 minuta dnevno najmanje pet puta tjedno. Ova kognitivna sposobnost je definitivno potrebna kada trčite po terenu da biste pamtili i mijenjali strategije i predviđali protivničke napade.

Štoviše, mnoga su istraživanja pokazala da kardio vježbe mogu smanjiti rizik od demencije kod zdravih odraslih osoba.

Igranje badmintona uključuje puno pokreta tijela. Dovoljno je spomenuti mišiće, bedra, zadnjicu, zdjelicu i kukove koji se također koriste za skakanje, do mišića nadlaktica i leđa da bi pogodili loptu. Štaviše, ovaj sport može oblikovati i ojačati osnovne mišiće.

Snažni i fleksibilni mišići i zglobovi spriječit će vas od raznih rizika od ozljeda tokom vježbanja ili tokom svakodnevnih aktivnosti. Fleksibilni mišići i zglobovi također mogu proširiti raspon gesta, tako da izbjegavate artritis koji slabi kretanje.

Badminton ne samo da pruža tjelesnu dobrobit, već koristi i mentalnom zdravlju.Mozak će u vježbama ispuštati hormone sretnog raspoloženja u velikim količinama, odnosno endorfine, dopamin, serotonin i triptofan koji će zamijeniti hormone kortizol i epineprin, dva hormona stresa.

Svi ovi pozitivni hormoni će zajedno raditi na stvaranju osjećaja zadovoljstva i ublažavanju stresa, stvarajući tako pozitivne misli i poboljšavajući kvalitetu sna.

Stoga se vježbanje često preporučuje kao dodatna terapija za liječenje simptoma različitih mentalnih bolesti.

Učinak smanjenja nivoa stresa je takođe povećan jer igre badmintona uključuju socijalnu interakciju s mnogim ljudima odjednom. Razgovor, šaljivost i razmjena ideja s drugim ljudima jedan je od jednostavnih načina za ublažavanje stresa.

Blagodati badmintona, koje možda nikada nećete shvatiti, smanjuju ili čak uklanjaju rizik od niza zdravstvenih problema, poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa i gojaznosti. Ova vježba također može smanjiti rizik od koronarne bolesti srca snižavanjem nivoa triglicerida, povećanjem dobrog holesterola i smanjenjem rizika od začepljenja krvnih žila.

Studije iz programa prevencije dijabetesa pokazale su da vježbanje može smanjiti rizik od dijabetesa za 58 posto u odnosu na liječenje samo liječnika.

Redovno igranje badmintona takođe može pomoći u održavanju rane gustine kostiju i spriječiti razvoj osteoporoze u starijoj dobi.

Leave A Comment