Zdravstvene prednosti igranja badmintona
Dobro je poznata činjenica da prepuštanje aerobnim sportskim aktivnostima poput badmintona daje višestruke zdravstvene prednosti i promoviše dugovječnost. Ali da li znate tačno koje zdravstvene prednosti vam badminton daje?
Badminton je dobar za srce
Redovno igranje badmintona povećava nivoe HDL dobrog holesterola dok smanjuje nivo lošeg holesterola. Kako loš holesterol smanjuje veličinu krvnih sudova promovišući srčane i moždane udare, smanjenje njihovog nivoa se pretvara u višestruke zdravstvene koristi za pojedinca.
Još jedna posebna zdravstvena korist od redovnog igranja badmintona je zaštita od srčanih bolesti, posebno srčanog udara. Igranje badmintona uslovljava i jača srčani mišić, osim što smanjuje hipertenziju i sprečava začepljenje krvnih sudova. Čak i ljudi sa već postojećim srčanim oboljenjima mogu imati koristi od igranja badmintona u okviru svojih nivoa izdržljivosti pod medicinskim nadzorom i savjetima.
Redovno uživanje u badmintonu pomaže ljudima sa prekomjernom težinom da smanje svoju težinu i postignu optimalnu težinu za svoju visinu i godine. Ovaj efekat je zbog viška kalorija sagorenih tokom igranja badmintona, što ih sprečava da se nakupe u obliku masti i povećaju težinu pojedinca. Štaviše, postojeće masne naslage se takođe mobilišu za proizvodnju energije tokom igranja badmintona.
Igranje badmintona oduzima mnogo energije i veoma je iscrpljujuće jer koristi svaki mišić u telu. Ako igrate čak i sat vremena, moći ćete da sagorite blizu/oko 480 kalorija, što je najviše među svim sportovima. To će pomoći ljudima sa prekomjernom težinom u sagorevanju masti i održavati težinu optimalnom za njihov uzrast i visinu
Dok badminton pomaže u smanjenju težine i ukupnog procenta tjelesne masti, on takođe ublažava stres na vašim kostima i pomaže u rastu ćelija što podstiče rast kostiju i maksimalno nakupljanje kalcijuma koji ih jača.
Postajete srećnija osoba!
Drži vas na nogama!
Otresite se stresa...
Oblikujte tijelo!
Badminton tonira vaše mišiće. Ovo je moguće zahvaljujući svim pokretima koje vaše tijelo prolazi dok igrate igru. Dakle, da li želite da tonizirate svoje mišiće i izgradite svoje tijelo bez posjete teretani za neke vježbe? Onda bi badminton mogao biti alternativa tome. Kada redovno igrate badminton, svi dijelovi vašeg tijela su podložni ozbiljnom vježbanju. Ovo uključuje vaše ruke, noge, leđa, pa čak i stomak. Badminton čini mišiće u ovim dijelovima tijela ojačanim i izgrađenim. Zanimljivo, nema šanse da igrate badminton a da se ne pomerite na terenu. I što više igrate igru, mišići se više toniraju i izgrađuju.
Sve u svemu…
Badminton je zabavna i prijatna igra. Od zadovoljstva koje pružate igranjem reketa do zdravstvenih prednosti koje nudi, badminton ostaje jedan od najboljih sportova koje možete igrati. Zdravstvene prednosti badmintona su beskrajne. Ali sve u svemu, igranje badmintona čini da se osjećate dobro, energično, motivisano, entuzijastično i podmlađeno. Dajte sve što imate i uživajte u igri!
Pravila
Bodovni sistem
Meč se igra na dva dobijena seta. Jedan set se igra dok prvi igrač ne osvoji 21 poen sa najmanje 2 poena razlike u odnosu na protivnika.
- Servis se izvodi poslije svakog osvojenog poena.
- Igrač ili par koji pobjedi u nadigravanju osvaja poen.
- U slučaju rezultata 20:20, pobjednik je prvi igrač ili par koji napravi 2 poena razlike.
- U slučaju rezultata 29:29, igrač ili par koji osvoji 30 je pobjednik.
- Igrač ili par koji osvoji prethodni set, servira prvi u sljedećem setu.
Igra u pojedinačnoj konkurenciji
- Na početku svakog seta (rezultat je 0:0) i kada igrač ima paran broj poena se servira iz desnog servis polja. Kada igrač ima neparan broj poena, servira se iz lijevog servis polja.
- Ako igrač koji je servirao pobjedi u nadigravanju, on osvaja poen i nastavlja da servira iz suprotnog servis polja.
- Ako igrač koji nije servirao pobjedi u nadigravanju, on osvaja i poen i pravo da servira. Igrač koji je osvojio pravo da servira, servis izvodi iz adekvatnog servis polja (desno u slučaju da ima paran broj poena, odnosno lijevo u slučaju da ima neparan broj poena).
Igra u konkurenciji parova
- U okviru svakog para samo jedan igrač ima pravo da servira u kontinuitetu.
- Pravo na servis se prenosi između igrača
- Na početku svakog seta (rezultat je 0:0) i kada ekipa ima paran broj poena, igrač koji ima pravo na servis servira iz desnog servis polja. Kada ekipa ima neparan broj poena, igrač koji ima pravo na servis servira iz lijevog servis polja.
- Ako ekipa koja je servirala pobjedi u nadigravanju, ta ekipa osvaja poen, a igrač koji je servirao nastavlja da servira iz suprotnog servis polja.
- Ako ekipa koja nije servirala pobjedi u nadigravanju, ta ekipa osvaja poen i pravo da servira.
- Igrači ne mijenjaju mesta i polje iz koga serviraju dok ne osvoje poen poslije svog servisa.
- Ako igrač pogreši i servira iz pogrešnog servis polja, greška se ispravlja onog trenutka kada se uoči.
Napomena
Redoslijed serviranja u ekipi zavisi od toga da li je broj poena ekipe koja servira paran ili neparan.
Promjenu servis polja vrši samo ekipa koja servira i to samo kada ta ekipa osvoji poen. U svim drugim situacijama igrači ne mijenjaju mesta. Na ovaj način se obezbeđuje da se promena servisa vrši logičnim slijedom.
Zanimljivosti
Badminton je najbrži sport koji koristi reket, na svijetu
Najbrži badminton udarac (muški) je 565 km/h postigao Satwik Sai Raj Rankireddy i najbrži badminton udarac (ženski) je 438 km/h postigao Pearly Tan 陈康乐 u Yonex Co., Ltd. Tokyo Factory u Soki, Saitama, Japan, 14. aprila 2023.
Loptica se pravi od krila guske
Iako su mnogi vjerovali da je perje lijevog krila guske bilo jedino perje koje je dovoljno dobro da se koristi za pravljenje loptica, to je u međuvremenu postalo mit. Sve dok je perje ravno, može se uzeti sa bilo kog krila guske. Isto tako, perje pataka se u prošlosti koristilo za pravljenje loptica.
Najduži meč u badmintonu
Najduži meč u badmintonu trajao je 25 sati, 24 minuta i 44 sekunde. Igrali su je Mario Langmann i Thomas Paulweber na lokaciji Reutle, Austrija, 26-27. novembra 2016.
Mišići nogu kod igrača badmintona
Budući da je badminton sport u kojem igrač mora trčati okolo da bi jurio lopticu, igrači su primijetili da su povećali mišiće na nogama. To je zbog trčanja po terenu kako bi se osiguralo da drugi igrač ne postigne pogodak.
Badminton se nekada zvao Poona ili Poonah
Budući da je nastao u Pooni, sport je dobio ime po gradu u kojem je nastao. Prvobitno su ga igrali britanski vojnici koji su tamo bili stacionirani, a oni bi potom vratili ovaj sport u Britaniju.
Prva pravila Poone sastavljena su 1873. godine i usvojili su ih svi igrači ovoga sporta.